Kategoriler
Genel

Okullarda uyum süreci nasıl olmalı?

Öğrencilerimizin uzun yaz tatili bitirme sürecinden çıkarken yeni dönem okula uyum sağlamanın yollarını aramaya başlarlar. Çünkü tatil okula yeniden başlamak, alışmak çocukların ruh sağlığını oldukça etkilemektedir.

Anne ve babaların çocuklara desteği tam olmalı.Bu dönemde çocuklar sevinç, heyecan ve stresi aynı anda yaşayabilir. Çocuğa okul sorumluluklarına uygun ortam oluşturularak onlara güven verilmeli.Anne ve baba çocuklara kendi sorunlarını ,sıkıntılarını ve kaygılarını yansıtmamalı.

Okul dönemi planlaması aile ile çocuğu birlikte yaparak ona neşeli bir ortam oluşturulmalı.. önceki dönem başarı yada bir takım olaylardan yeniden bahsedilmemesi gerekir.

Ayrıca çocuğunuzla birlikte okulunu inceleyin,Kendisine Motivasyonu artırıcı okul malzemeleri alın.

Öğretmenlerin de okula uyum sürecinde ilk bir hafta öğrencilerle tanışma,etkinlik, eğlenceler düzenlenerek okul içinde öğretmen ve öğrencilerin aralarında kaynaşması sağlanmalı.Öğretmenlerin öğrencilere motivasyon açısından verebileceği en güzel hediye okuluna hoş geldin öğrenci yaka rozetleri olabilir.. Bu saye de öğrencilerin okula başlamadaki bir takım uyumsuzluk süreçlerini en aza indirgediği anlaşılmaktadır.

Eğitimin temel başında öğretmen öğrenci ilişkisi çok iyi olmalı.Bunu yapacak olan ise öğretmenlerimizdir.Öğretmenlerimiz sınıf içindeki davranışlarıyla öğrencisine bir anne şevkati verecek şekilde onlarla ilgilenmeli ve değer vermelidir. Bu sayede öğrencilerin okula uyum süresi başarıyla tamamlanmış olur.

blog sahibi yazarı: Kadem inanlı

www.madalyaburda.com da yönetici.

7/24 BİLGİ ALABİLİRSİNİZ